Muzeum Rybołówstwa

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Z tradycjami rybołówstwa goście miasteczka mogą zapoznać się w Muzeum Rybołówstwa Morskiego (Bulwar Nadmorski 2). Mieści się ono w murach dawnego kościoła śś. Piotra i Pawła, o jakim pierwsza wzmianka pochodzi z 1417 r. W części frontowej zabytku znajduje się drewniana wieża wystawiona w 1959 r., pełniąca rolę wieży widokowej.

Wśród muzealnych eksponatów główne miejsce zajmują te obrazujące tradycyjne rybołówstwo kaszubskie, wszelako największym zainteresowaniem odwiedzających cieszy się drewniana łódź motorowa „Dziunia” wybudowana w latach 80 XX w. przez kaszubskich szkutników z Władysławowa na potrzeby Polskiej Akademii Nauk.

Muzeum, po przejściu remontu jest już dostępne dla zwiedzających. Powierzchnię wystawienniczą powiększono o emporę będącą przedłużeniem pierwszego piętra w przestrzeni dawnego prezbiterium.

Stała wystawa muzeum nosi nazwę: "Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej". Poza tym, na piętrze mieści się galeria obrazów o tematyce morskiej. Pod koniec roku 2016 mają pojawić się jeszcze nowoczesne stanowiska interaktywne, jak na przykład symulator przechyłów kutra rybackiego. W helskim muzeum odbywać się mają także zajęcia dla uczniów szkół specjalnych w ramach Programu Kultura Dostępna.

Muzeum Rybołówstwa w Helu jest filią Narodowego Muzeum Morskiego, z główną siedzibą w Gdańsku.

Mini przewodnik

Instytucja prezentująca szereg wystaw i eksponatów, związanych z dawnymi metodami połowu ryb. Duże wrażenie robi kolekcja tradycyjnych kaszubskich łodzi. Muzeum Rybołówstwa w Helu mieści się w zeświecczonym po II WŚ kościele św. Piotra i Pawła, wybudowanym w średniowieczu (przełom XIV i XV wieku). W kwietniu 2016 r. zakończyła się poważna modernizacja placówki.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja